O škole

Základní a mateřská škola se nachází v malebném přírodním prostředí na úpatí Blanského lesa deset kilometrů od Českých Budějovic v obci Dubné. Krajina rybníků a lesů spolu s vesnickým životem místních obyvatel vytvářejí přirozené prostředí pro realizaci environmentální a polytechnické výchovy.

Moderní vesnická škola

Slogan „moderní vesnická škola“, kterým se ZŠ a MŠ Dubné definuje od roku 2013, dobře vyjadřuje základní charakter a strategické směřování školy, která je moderní nejen svým vybavením, ale rovněž přístupem ke vzdělávání pro 21. století, a která je současně svým komunitním charakterem a okolním prostředím stále ryze vesnickou školou.

ZŠ a MŠ Dubné jako moderní škola

Od roku 2013 došlo k významné materiální modernizaci školy, kromě vybavení učeben interaktivní technologií a kompletní elektronizací administrativy školy byla modernizována počítačová učebna, vybudovány a vybaveny žákovské dílny, pořízeno vybavení pro 3D tisk a robotiku, ale došlo také k rozšíření celého areálu školy přístavbou samostatné budovy školy, rozšířením mateřské školy, kompletní rekonstrukcí budovy školní družiny a přístavbou nové tělocvičny. V celém areálu došlo stavebními úpravami ke snížení energetické náročnosti zateplením budov a instalací rekuperačních jednotek.

Od roku 2020 intenzivně pracujeme na modernizaci vzdělávacího procesu, která zdaleka nespočívá jen ve využití moderních výukových technologií, ale především v zavádění moderních metod výuky postavených na konstruktivistických metodách, aktivizaci žáků a rozvoji jejich kompetencí pro život v moderní společnosti. Součástí procesu je úprava systému hodnocení žáků a důraz na využití formativního hodnocení.

Samotnou kapitolou je školní stravování, které prošlo modernizací nejen v materiální oblasti, ale především v koncepci přípravy kvalitní zdravé stravy a pojetí školního stravování jako součásti výchovně-vzdělávacího procesu.

ZŠ a MŠ Dubné jako vesnická škola

Naši školu charakterizuje úzké propojení s obcí a její komunitou. Kromě pravidelných akcí pro veřejnost a propojování života školy s životem v obci se zaměřujeme na spolupráci s místními subjekty a seznamujeme děti a žáky s aspekty vesnického života.

K vesnickému charakteru školy přispívá také okolní přírodní prostředí, ve kterém se část výuky odehrává.

Rovněž v oblasti školního stravování využíváme v nejvyšší možné míře místní dodavatele kvalitních surovin.

Okolí školy

Okolí školy je oblastí s nesmírnou kulturně-historickou hodnotou. Do školského obvodu Základní školy Dubné spadá například známá vesnička Holašovice, zapsaná na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, která je osadou obce Jankov. Mimo Dubného a Jankova sem dále patří Branišov, Třebín, Čakov, Čakovec, Holubovská bašta, Křenovice, Jaronice, Žabovřesky, Kvítkovice, Habří, Lipí, Kaliště u Lipí, Hradce a Závraty. Základní školu ovšem navštěvují i děti z Českých Budějovic, Záboří, Čejkovic, Lhenic a dalších obcí.

Nadační fond školy

Při základní škole byl současně zřízen Nadační fond Čápata, který slouží k doplňkovému financování a podpoře školy a žáků. Nadační fond organizuje charitativní akce na podporu rodinám žáků, kteří se ocitli v nelehké situaci, přispívá na financování akcí pro děti a žáky a v neposlední řadě hradí stravné žákům rodičů nacházejících se v tíživé finanční situaci.